fbpx

Wczytywanie

Szybka rejestracja / pytanie  Współpracujemy z:

  Impladent

  Jak myć zęby? Higiena jamy ustnej w 3 krokach

  Higiena jamy ustnej to jeden z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji i dbałości o higienę osobistą. Starannie wyszczotkowane zęby są mniej podatne na rozwój chorób, a wyczyszczona jama ustna nie stanowi dla szkodliwych bakterii przyjaznego środowiska rozwoju. Dowiedz się, jak szczotkować zęby i dobrze zadbać o higienę jamy ustnej.

  Po co szczotkować zęby?

  Szczotkowanie i mycie zębów pozwala każdemu z nas pozbyć się płytki bakteryjnej i resztek pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych, a także żujących powierzchni zębów. Dzięki ich oczyszczeniu z wnętrza jamy ustnej pozbywamy się bakterii, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust, a także, co ważniejsze, prowadzić do chorób dziąseł i zębów, których brak leczenia może prowadzić do ubytków zębowych. Szczotkowanie zębów jest szczególnie ważne w okresie dziecięcym, kiedy rekomendowane jest 3-krotne mycie przez 3 minuty po każdym posiłku, ale nawet dorośli nie powinni zaniedbywać tego kroku w codziennej higienie. Szczotkowanie zębów to nie wszystko, o co należy zadbać – należy pamiętać, że jedynie 20% bakterii znajduje się na powierzchni zębów, zdecydowana ich większość osiedla się na wnętrzu policzków, powierzchni języka, a także w przestrzeniach międzyzębowych, dlatego poza myciem zębów warto również sięgnąć po nić dentystyczną a także płyn do płukania ust.

  Szczotkowanie zębów u dzieci

  Jak zostało wcześniej wspomniane, dzieci powinny myć zęby przynajmniej 3 razy dziennie – po śniadaniu, obiedzie oraz kolacji. Każdorazowo szczotkowanie powinno zająć mniej więcej 3 minuty, gdyż jest to optymalny czas dający możliwość wyczyszczenia zębów na powierzchni żującej, a także od wewnątrz i zewnątrz. Najbardziej rekomendowanym sposobem szczotkowania jest wykonywanie ruchów kolistych, co pozwala włosiu szczoteczki wejść w szczeliny międzyzębowe i wymieść spomiędzy nich kryjące się tam bakterie. Dokładnego umycia wymaga zarówno górna linia zębów, jak i dolna, dlatego poza kolistymi ruchami, dokładnie czyścimy zęby wykonując również szybkie ruchy od góry do dołu na całej powierzchni zębów, a także dokładnie czyścimy trudno dostępne zęby żujące. W przypadku dzieci nie rekomenduje się stosowania nici dentystycznych, ponieważ ich wrażliwe dziąsła mogą zostać nadwyrężone przy nieumiejętnym nitkowaniu, jednak zaleca się stosowanie delikatnych płynów do ust u dzieci, które potrafią wypluwać zawartość ust do umywalki. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są niewielkie szczoteczki do zębów dla dzieci, które są rekomendowane przez dentystów, gdyż umożliwiają one dziecku dostęp do uzębienia na całej jego powierzchni – zbyt duża szczoteczka może nie zmieścić się w ustach małego dziecka. Stomatologia dziecięca Gdańsk – sprawdź kompleksową ofertę.

  mycie zębów -dziecko

   

  Mycie zębów u dorosłych – czy warto stosować szczoteczki elektryczne i soniczne?

  Osoby dorosłe myją zęby podobnie jak dzieci, jednak przez wzgląd na to, że szkliwo i same zęby są już wystarczająco odporne, w ich przypadku wystarczy jedynie dwukrotne szczotkowanie – rano i wieczorem. Wielu dorosłych decyduje się na szczotkowaniu zębów przy użyciu szczoteczek elektrycznych lub sonicznych, które dzięki wibracjom lub ultradźwiękom pozwalają na efektywniejsze i dokładniejsze mycie zębów. W przypadku dorosłych stosowanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej jest zdecydowanie wskazane, podobnie jak mycie języka (odwrotna strona szczoteczki często pokryta jest silikonowym materiałem z wybrzuszeniami, które znacznie ułatwiają ten proces). W przypadku dzieci unika się czyszczenia języka co związane jest z silnym i niekontrolowanym odruchem wymiotnym, który może wywołać podrażnienie szczoteczką tylnych partii tego mięśnia.

  Higiena jamy ustnej – technika szczotkowania to nie wszystko

  Duże znaczenie dla higieny jamy ustnej ma nie tylko technika mycia zębów, ale również wybór pasty oraz szczoteczki, które odpowiadają wymaganiom każdego z nas. W zależności od potrzeb do wyboru mamy:

  • pasty profilaktyczno – lecznicze ze zwiększoną zawartością fluoru i hydroksyapatytów, które są świetnym wyborem dla zębów wrażliwych,
  • pasty wybielające np. z zawartością sody i środków ściernych, które doskonale spełniają oczekiwania osób zmagających się z żółcieniem zębów w związku z paleniem tytoniu lub starzeniem,
  • pasty przeciw paradontozie, które wyróżnia specjalna struktura ziołowa pozwalająca na skuteczne zwalczanie bakterii w kieszonkach dziąsłowych,
  • pasty do codziennego stosowania, które wspomagają walkę z bakteriami powodującymi próchnicę, a dodatkowo odświeżają oddech oraz wyrównują pH w jamie ustnej,
  • pasty dla dzieci do lat 6, które całkowicie pozbawione są fluoru lub zawierają jego szczątkowe ilości.

  Poza wyborem pasty duże znaczenie ma również wybór szczoteczki – najbardziej rekomendowane są szczoteczki elektryczne i soniczne, a dodatkowym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej może być również irygator wspomagający wypłukiwanie bakterii, dzięki oddziaływaniu na płytkę nazębną wodą pod dużym ciśnieniem.

  Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?

  Higiena jamy ustnej pozwala zadbać o przyjemny zapach z ust każdego dnia, a także chroni każdego z nas przed chorobami jamy ustnej, dziąseł oraz zębów, mogących wymagać kosztownego leczenia lub prowadzić do utraty zębów. Dbałość o codzienną pielęgnację i higieny ustnej jest, w zgodzie z zasadą, że lepsza profilaktyka niż leczenie, obowiązkiem każdego z nas. Jeśli jednak cierpisz z powodu paradontozy, wady zgryzu lub ubytki w uzębieniu, możesz liczyć na pomoc specjalistów Impladent. Świadczymy najwyższej jakości usługi medyczne i dysponujemy najnowocześniejszym wyposażeniem medycznym, które pozwala nam zadbać o komfort i zdrowie naszych pacjentów. W naszej ofercie dostępne są najwyższej jakości implanty zębowe, nowoczesne protezy całkowite, a także świadczymy pełen zakres usług związanych z leczeniem ortodontycznym, protetyką, a także stomatologią dziecięcą. Serdecznie zapraszamy!

  Zapraszamy do naszych Klinik!

  Formularz kontaktowy
  • Klinika Gdańsk

   ul. Kartuska 312,
   80-125 Gdańsk

   (+48) 58 691-71-47
   (+48) 501-155-036

  • Klinika Kowale

   ul. Andromedy 3,
   80-180 Kowale

   (+48) 58 691-71-47
   (+48) 501-155-036

  Medycyna estetyczna Umów się na wizytę